4.2 C
Lazdijai
2024 / 04 / 20

Ekspertai apie sodo priežiūrą vasarą: atkreipkite dėmesį į tinkamą pasiruošimą ir apgalvotas investicijas

Ar jau skaitėte?

Sparčiai artėjanti vasara skatina susimąstyti apie darbus, kuriuos verta nudirbti norint džiaugtis maloniu poilsiu nuosavame sode, sodyboje ar tiesiog namų kieme. Ekspertai pastebi, kad dabar yra puikus metas suspėti į pasiruošimo šiltajam sezonui traukinį ir dalinasi patarimais, kurie pravers planuojantis darbus ir investicijas į sodo priežiūrą vasaros metu.

- Reklama -

Lietuviai savo aplinkai skiria vis daugiau dėmesio

Agronomas ir profesionalus sodininkas Tautvydas Gurskas pastebi, kad lietuvių dėmesys juos supančiai aplinkai išaugo jau praėjusiais metais, o artėjant šiai vasarai jaučiamas dar didesnis sujudimas.

Agronomas ir profesionalus sodininkas Tautvydas Gurskas.

„Žmonės vis aktyviau domisi vejos, želdynų ir augalų priežiūra, seka pasaulines tendencijas ir madas. Medelynuose nusidriekusios eilės klientų, norinčių įsigyti augalų savo sodui ar namų kiemui. Pastebime, kad perkami vis didesni ir įvairesni augalai, taip pat ieškoma jų priežiūrai skirtų pažangių laistymo sistemų, domimasi vejos robotais, lauko apšvietimo sprendimais. Žmonėms tikrai norisi malonios, sutvarkytos aplinkos, kurioje galėtų leisti laisvalaikį ar džiaugtis atostogomis“, – pasakoja T. Gurskas.


N24.lt – NAUJAS!


Anot jo, progresą šioje srityje galimai paspartino ir pandemija, kurios metu gyventojai vis dažniau atsigręžia į savo gyvenamąją aplinką, noriai leidžia laiką gryname ore. Agronomas taip pat pastebi, kad dėmesys sodui ar kiemui ne tik leidžia džiaugtis gražia aplinka, bet ir padeda užtikrinti nekilnojamojo turto vertę. Skaičiuojama, kad sutvarkyta aplinka, prižiūrėta veja, želdiniai, gėlynai lemia maždaug 20 proc. namo vertės.

Svarbu tinkamas pasiruošimas ir priežiūra

T. Gursko teigimu, vasarą sodui daugiausia iššūkių kelia sausra, kenkėjai, ligos ir piktžolės. Visgi, tinkamai pasiruošus, įmanoma jų keliamai žalai užkirsti kelią ar bent sumažinti jos atsiradimo riziką.

„Padėti išvengti daugelio problemų gali pati augalo sodinimo pradžia. Sodinant augalus labai svarbu tinkamai paruošti jiems duobę – rinktis kokybišką, ne per sunkią žemę, vengti skersvėjų. Dėmesį reikėtų atkreipti ir į naudojamo substrato kokybę. Jei sudarysite augalui tinkamas sąlygas augti, jis bus stipresnis, išvengs ligų ir kenkėjų“, – pataria T. Gurskas.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Būsto atnaujinimas pagal kinų išmintį: sutaupyti padėsiančios taisyklės

Jis taip pat pažymi, kad augalus reikia reguliariai apkirpti, išgenėti, praretinti, o artėjant karštajam sezonui, šiam procesui patartina skirti dar daugiau dėmesio. Labai svarbu gėlynus ir pokrūmius pamulčiuoti – t.y. jų dirvožemį padengti tam tikromis organinėmis ar neorganinėmis medžiagomis. Tokiu būdu užtikrinamos geresnės sąlygos augalų šaknims – jos neperkaista, palaikoma joms palanki mikroflora, dėl to augalą mažiau veikia neigiami išorės veiksniai.

Kalbant apie vejos priežiūrą, T. Gursko teigimu, svarbiausia yra laistymas ir reguliarus pjovimas. Šiuo požiūriu nepamainomos gali būti automatizuotos laistymo sistemos bei vejos robotai. Pastarieji, anot apželdinimo specialisto, gali kainuoti dvigubai ar dar brangiau nei įprastos žoliapjovės, tačiau sutaupo itin daug laiko, leidžia puoselėti gražesnę ir tankesnę veją, gerokai sumažinti piktžolių kiekį.

Apgalvotos investicijos padeda sutaupyti

T. Gurskui antrina ir „General Financing banko“ Rizikos valdymo departamento direktorius Eimantas Palionis pastebintis, kad karantino metu į sodus bei sodybas atsigręžę lietuviai, šiltuoju sezonu yra linkę investuoti ir į tinkamą jų priežiūrą.



„Pandemijos metu gyventojai suskubo įsigyti ar atsinaujinti turimas sodybas, sodus, kur gali pabėgti iš miesto, leisti laisvalaikį ar atostogauti. Artėjant vasarai čia bus praleidžiama dar daugiau laiko, tad natūraliai išauga dėmesys aplinkos tvarkymui, ieškoma šią veiklą palengvinančių sprendimų“, – kalba E. Palionis.

E. Palionis pastebi, kad balandžio-gegužės mėnesiais kasmet jaučiamas išaugęs klientų poreikis įsigyti sodo techniką išsimokėtinai ar pasiskolinti tam tikrą pinigų sumą. Skaičiuojama, kad moderni laistymo sistema, leidžianti ne tik sutaupyti laiko, bet ir mažinanti sunaudojamo vandens kiekį standartinio dydžio sode kainuoja apie 400 Eur. Panašią sumą teks investuoti, jei jos įrengimui nuspręsite pasitelkti profesionalų pagalbą. Žoliapjovių ir vejos robotų kainos svyruoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų.

Taip pat skaitykite:  Kodėl lietuviai perką nuosavą būstą

„Modernių sprendimų pasitelkimas aplinkos priežiūrai gali siekti ir keletą tūkstančių eurų, tačiau jų nauda dažnai pajaučiama jau pirmąjį sezoną. Apgalvotos investicijos į sodo priežiūros techniką padeda ne tik džiaugtis tvarkinga aplinka, sutaupyti vandens ar elektros resursų, bet ir skirti daugiau laiko poilsiui su artimaisiais. Šios technikos pirkimas išsimokėtinai ar pasinaudojimas vartojimo paskola jai įsigyti gali tapti išeitimi neturintiems pilnos sumos iš karto, o norint vasarą pradėti pasirengus“, – reziumuoja E. Palionis.

TOP naujienos

Horoskopai lapkričio 18 dienai

AVINASŠiandien būsite kiek jausmingesnis nei paprastai. Tik supraskite, kad emocijos nedaro jus silpnu žmogumi. Apskritai jūsų mintys gali nuklysti į gana pavojingas lankas. JAUTISGalite patirti...

Dalis gyventojų patenkinti savo finansine padėtimi ir turi pakankamai lėšų pirkiniamas

Trečdalis žmonių Lietuvoje yra patenkinti savo finansine padėtimi, o kas antras sako, kad galėtų įsigyti televizorių, šaldytuvą ar kitų brangesnių pirkinių. Didžiausia dalis –...

Chirurgas griauna mitą apie ilgas ir skausmingas operacijas: po kai kurių jau už pusvalandžio galima vykti namo

Daugelis pacientų išgirdę žodį „operacija“ ima nerimauti, jausti įtampą ir galvoti, kad teks nemažai laiko praleisti ligoninėje patiriant skausmą. Chirurgas Mindaugas Šatkauskas aiškina, kad...

Kone kas valandą – po užlietą butą, namą, kotedžą

Kiekvieną dieną vien vienos Lietuvoje veikiančios draudimo kompanijos klientai registruoja vidutiniškai po 18 atvejų, kai jų būstuose įvyksta vandens užliejimas. Absoliuti dauguma – trys...

Juos privaloma valgyti žiemą: kaip gerųjų bakterijų gauti iš maisto?

Žiemą lydi šaltukas, sniegas ir mažiau saulės šviesos, o tokiomis sąlygomis keičiasi mūsų organizmo poreikiai. Vienas iš svarbių elementų, kuriuo šaltuoju metų laiku daugelis turėtų rūpintis, yra žarnyno gerosios bakterijos. Pasak gydytojos dietologės dr....

Nusilpęs imunitetas gali turėti skaudžių pasekmių: gydytoja ragina nenumoti ranka

Pavasaris atneša ne tik gerą nuotaiką bei norą mėgautis bundančia gamta, bet dažnai ir po žiemos sezono netikėtai pasirodžiusius organizmo negalavimus. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytoja Gina Strockė teigia, kad vis daugiau pacientų kreipiasi...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS