-0.5 C
Lazdijai
2024 / 12 / 07

Riešutų sezonui įsibėgėjus šią savaitę „Rimi“ jų įsigysite pigiau – dietologė rekomenduoja juos įtraukti į kasdienės mitybos racioną

Ar jau skaitėte?

Riešutai užima svarbią vietą mūsų mityboje: jų galima rasti ant užkandžių stalo, salotose, kepiniuose ar mėgstamuose saldėsiuose. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad riešutai vertinami dėl juose esančių organizmui svarbių mineralų, baltymų ir antioksidantų, todėl jie turėtų atsirasti kasdieniame mitybos racione. Artėjant šventiniam pasiruošimui prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva vardija šiuo metu populiariausias riešutų rūšis ir primena, kad riešutų per taikomas nuolaidas verta įsigyti daugiau – pravers brandintiems pyragams ir Kalėdų kepiniams.

- Reklama -

Mažina širdies ligų riziką

Nors didžioji dalis riešutų į Lietuvą atkeliauja iš tolimų kraštų, rudenį jų galima rasti ir mūsų šalies miškuose. Gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės teigimu, labiausiai riešutai vertinami dėl juose esančių sveikatai palankių riebalų, folio rūgšties, skirtingų mineralų bei antioksidantų.

Kalakutų krūtinėlės su grybais ir riešutais.

„Riešutai naudingi dėl juose esančių mononesočiųjų riebalų, mažinančių širdies ligų riziką, organizmui svarbių mineralų, baltymų ir antioksidantų. Visos riešutų rūšys yra įtrauktos į sveikatai palankaus maitinimosi piramidę, todėl kasdieniame mitybos racione šis produktas turėtų rasti savo vietą“, – teigia dr. E. Gavelienė.

Pasak gydytojos dietologės, riešutus galima įtraukti į daugybės patiekalų gamybą, pradedant pusryčiais, tęsiant užkandžiais ir užbaigiant pagrindiniais patiekalais ar desertais. Tai natūralus būdas praturtinti savo mitybą naudingais ingredientais: „Visuose riešutuose galima rasti kalio, magnio, seleno, kalcio, folio rūgšties bei skaidulinių medžiagų. Taip pat juose esama ir augalinių sterolių, tai – organizmui reikalinga medžiaga, veikianti kaip antioksidantas bei mažinanti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad riešutai – sotus produktas, tad bendra jų dienos norma neturėtų viršyti 30 gramų.“

Prieš valgant pataria nuplauti

Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė.

Dažnai kyla klausimas, ar prieš valgant riešutus juos būtina nuplauti. Gydytoja rekomenduoja juos nuplauti arba nuplikyti karštu vandeniu. Taip bus sumažinamas toksinų ar kitų žalingų medžiagų kiekis, kuriais riešutai galėjo būti užteršti transportuojant. Plauti patariama jau išgliaudytus riešutus, taip nuo jų bus pašalinti nešvarumai, luobelės ir riešutai šiek tiek suminkštės. Be to, pašalinus išorinę riešuto luobelę sumažinamas skaidulų kiekis, tad tokius riešutus gali skanauti ir dažnai pilvo pūtimo varginami asmenys.

Nepaisant visų riešutų naudingųjų savybių, dr. E. Gavelienė įspėja, kad riešutais gali mėgautis ne visi. Kai kuriems jie gali sukelti stiprią alergiją, todėl alergiški žmonės savo mitybos racione turėtų vengti arba visai atsisakyti šio produkto bei atidžiai skaityti etiketes, nes riešutų pėdsakų galima aptikti ir kituose produktuose.

- Reklama -

Nuo įprastų – iki egzotinių rūšių

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva.

Skirtingos riešutų rūšys džiugina įvairiais skoniais. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, jog artėjant žiemos šventėms, riešutų pardavimai išauga beveik dvigubai. Žmonės juos mėgsta dėti ne tik į šventinius kepinius, bet ir dovanoti artimiesiems. Be to, populiariausius riešutus – pistacijas – tuomet pralenkia graikiniai riešutai bei migdolai.

„Savo asortimente turime įvairių rūšių riešutų iš skirtingų pasaulio šalių: anakardžiai atkeliauja iš Vietnamo, graikiniai – iš Kinijos, lazdynų – iš Sakartvelo, kokoso traškučiai – iš Ganos, karijų riešutai – iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kedrinės pinijos – iš Danijos, makadamijos – iš Zambijos. Tad kiekvienas pirkėjas riešutų rūšį gali pasirinkti pagal savo skonį“, – pasakoja specialistė.

Nors riešutai yra ilgo galiojimo produktas, sendami yra linkę prarasti traškumą bei įgauti karstelėjusį ar rūgštų skonį. O. Suchočeva primena, jog norint kuo ilgiau skanauti šviežius riešutus, patartina juos laikyti ne aukštesnėje nei 20 laipsnių temperatūroje, o geriausia – šaldytuve, sandariai supakuotus ir toliau nuo aštrų kvapą skleidžiančių produktų.

Ekspertė pataria, jog verta pasinaudoti lapkričio 16–19 dienomis „Rimi“ parduotuvėse taikoma 40 proc. nuolaida „Arimex“ džiovintiems vaisiams, riešutams ar jų mišiniams, kurie puikiai tiks artėjančių švenčių kepiniams. Sutaupyti taip pat padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos: „Visus sutaupyti padedančius „Rimi“ pasiūlymus galima rasti keliose vietose: prisijungus prie savo paskyros adresu www.rimi.lt, taip pat programėlėje telefone arba „Mano Rimi“ kortelių terminale parduotuvėse.“

Kviečiame pietums pasigaminti kalakutų krūtinėles su grybais bei riešutais – pakvips visi namai.

RECEPTAS

Kalakutų krūtinėlės su grybais ir riešutais

Patiekalui reikės:

  • 1,2 kg kalakutų filė;
  • 30 g džiovintų grybų;
  • 250 g kreivabudžių arba pievagrybių;
  • 40 g sviesto;
  • 3 šaukštų alyvuogių aliejaus;
  • 1 vnt. svogūno;
  • 70 g graikinių riešų;
  • 2 skiltelių česnako;
  • 3 vnt. džiovintų datulių;
  • 3 vnt. džiovintų slyvų;
  • 2 šaukštų petražolių;
  • 1 a. š. karadomono;
  • 1 a. š. maltos paprikos;
  • 100 g duonos;
  • 100 g vytinto kumpio.

Padažui reikės:

  • 500 g vištienos arba grybų sultinio;
  • 2 v. š. sviesto;
  • 1 v. š. miltų;
  • 1 žiupsnelio muskatų riešutų;
  • Druskos ir pipirų pagal skonį.

Garnyrui reikės:

  • 2 v. š. sviesto;
  • 1 v. š. džiūvėsėlių;
  • Druskos ir pipirų pagal skonį;
  • 500 g žiedinio kopūsto.

Gaminimo eiga:

1. Įdaras. Nuplaukite džiovintus grybus ir užpilkite 200 ml šalto vandens, palikite per naktį mirkti. Vandenį su grybais užvirkite, pavirkite 5 minutes, grybus nusausinkite ir susmulkinkite.

2. Keptuvėje ištirpinkite sviestą ir alyvuogių aliejų, suberkite nuluptą ir susmulkintą svogūną ir pamaišydami kepkite. Suberkite susmulkintus grybus. Maišydami kepkite apie 3 minutes, tada suberkite susmulkintus graikinius riešutus, smulkiai supjaustytą česnaką, sukapotas datules ir slyvas, petražoles, kardamoną ir papriką bei sutrintą duonos minkštimą. Įdarui leiskite atvėsti. Įmuškite kiaušinį, išmaišykite.

3. Paruoškite kalakutienos filė. Kalakutienos filė nuplaukite ir nusausinkite, padėkite ant lentos ir perpjaukite skersai, pradėdami nuo ploniausios dalies. Atverskite mėsą kaip knygą (neperpjaukite filė iki galo).

4. Mėsą pamuškite muštuku, kad jos storis būtų apie 1 cm. Pabarstykite druska, šviežiai maltais juodaisiais pipirais ir uždėkite vytinto kumpio, tada ant kumpio dėkite grybų įdarą.

5. Filė sandariai susukite, pradėdami nuo trumposios pusės, ir suriškite medvilniniu siūlu. Pritvirtinkite galus keliais smeigtukais. Apvyniokite aliuminio folija.

6. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C. Paruoštą kalakutienos filė dėkite į skardą, įpilkite 1 stiklinę vandens. Kepkite 55 minutes. Išimkite iš orkaitės ir padėkite 15 minučių atvėsti. Nuimkite siūlą, išimkite smeigtukus, kepsnį supjaustykite griežinėliais ir patiekite su keptu žiediniu kopūstu ir padažu.

7. Gaminkite padažą. Miltus kepkite su sviestu, įpilkite sultinio ir maišydami virkite apie 2–3 minutes, kol padažas sutirštės. Suberkite prieskonius.

8. Žiedinį kopūstą apvirkite vandenyje 5 minutes, supjaustykite. Dėkite į kepimo indą. Ant žiedinio kopūsto užpilkite lydyto sviesto, apibarstykite džiūvėsėliais ir kepkite įkaitintoje iki 180 °C orkaitėje 5 minutes.

Skanaus!

TOP naujienos

Pavasarinės alergijos: ką daryti, kad alergenų židiniu netaptų mūsų automobiliai

Pavasarį bundanti gamta ir žydintys augalai džiugina anaiptol ne visus – vis didesnei daliai žmonių šis metas siejasi su ūmiausiomis alerginėmis reakcijomis. Alergija jau...

Kovo 27-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 27-oji – Tarptautinė teatro diena. Kovo dvidešimt septintoji, trečiadienis, (trečioji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 278 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Aleksandras,...

Horoskopai gruodžio 19 dienai

AVINASNors esate mylimas ir gerbiamas, bet duoto žodžio stenkitės visomis išgalėmis laikytis ir į sutartus susitikimus nevėluoti. Jūsų palauks, bet atmosfera gali būti jau...

Ar tikrai geriau rinktis kremą su didžiausiu SPF? 4 mitai apie apsauginius kremus nuo saulės

Vasarą be kremo nuo saulės – nė žingsnio. Jis ne tik apsaugos odą nuo nudegimo, bet ir bus apsauga nuo raukšlių bei odos vėžio....

Kaip pasiruošti brandos egzaminams, kad nesikartotų gąsdinantis 2020 m. scenarijus?

Nepaisant besitęsiančios pandemijos – atsisakyti brandos egzaminų 2021 m. nesvarstoma. Nors išgyvename jau antrą karantino bangą, egzaminams besiruošiantiems abiturientams nuo to nei kiek ne ramiau, kankina tie patys klausimai – kaip sėkmingai pasiruošti egzaminams...

Nuo naujųjų metų MMA uždirbančio žmogaus pajamos „į rankas“ augs 75 eurais

2024 metais minimali mėnesinė alga (MMA) kyla iki 924 eurų neatskaičius mokesčių, o nepamokestinamasis pajamų dydis (NPD) – iki 747 eurų. Šie pokyčiai lemia, kad MMA uždirbančio žmogaus mėnesio pajamos „į rankas“ auga 75,22...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS