3 C
Lazdijai
2024 / 04 / 19

Slidūs takai laužo kaulus. Kam rizika didžiausia ir kaip apsisaugoti?

Ar jau skaitėte?

Atėjus šaltajam sezonui traumatologams prasideda tikras darbymetis. Slidžiais takais vaikščiojantys žmonės ne visuomet išsilaiko ant kojų, o kritimas neretai baigiasi skaudžiais sužalojimais arba kaulų lūžiais. Tiesa, mokslininkai antrina statistikai: moterims kaulai lūžta gerokai dažniau nei vyrams, net ir vyresnio amžiaus, arba jaunimui.

- Reklama -

„Vyresnio amžiaus žmonėms kaulų lūžiai yra ne tik dažnesni, bet ir sunkiau gydomi. Tyrimai rodo, kad sulaukus 65-erių metų smarkiai išauga lūžių rizika, todėl šios amžiaus grupės žmonėms judant slidesniais takais reikia elgtis labai atsargiai“, – sako Andrius Žilėnas, BTA draudimo Asmens draudimo rizikų skyriaus rizikų vertintojas.

Didesnė rizika – senjorams

Jo žodžius patvirtina ir „The Lancet“ publikuotas mokslinis tyrimas, skelbiantis, kad 2019 metais visame pasaulyje kaulų lūžius patyrė 2296 iš 100 tūkst. gyventojų. Įdomu tai, kad vertinant visas amžiaus grupes kaulai dažniau lūžo vyrams: 2620 atvejų 100 tūkst. gyventojų, lyginant su 1944 lūžių moterims.

Mokslininkai taip pat patvirtina ir jau visiems žinomą faktą, kad vyresnio amžiaus žmonėms tokių traumų rizika smarkiai didesnė nei jaunesniems.

Lietuva patenka į sąrašą valstybių, kuriose kaulų lūžių rizika yra didžiausia pasaulyje. Mūsų šalyje tokių traumų dažnis abiem lytims yra nuo 3287 iki 6407 kiekvienam 100 tūkst. gyventojų.

Svarbu tai, kad peržengus 64 metų ribą traumatologijos skyriuose dėl lūžusių kaulų pagalbos dažniau prireikia moterims. Pačioje rizikingiausioje mokslininkų aprašytoje grupėje – virš 95 metų – vidutinė lūžių rizika abiem lytims išauga net iki 15 381 iš 100 tūkst. gyventojų. Moterims ji būna beveik 20 tūkst., vyrams – beveik 10 tūkst. iš 100 tūkst. gyventojų.

- Reklama -

Kauno ligoninės Priėmimo skubios pagalbos ir traumų skyriui vadovaujantis gydytojas-traumatologas Artūras Šulnius nurodo, jog lūžių statistikos pokyčius lemia su amžiumi vykstantys organizmo pakitimai.

Taip pat skaitykite:  Vitaminų trūkumas žiemą – kaip natūraliomis priemonėmis stiprinti imunitetą?

„Vyresniame amžiuje dėl hormoninių pokyčių ir dėl fizinio aktyvumo mažėjimo keičiasi žmogaus kaulinė struktūra. Šie pokyčiai ypač reikšmingi moterims, labiausiai – toms, kurių kūno masė nedidelė“, – paaiškina medikas.

Ledas riziką padidina keleriopai

Jungtinės Karalystės mokslininkų 2016 metais vykdytas tyrimas parodė, kad iškritus sniegui ir takams pasidengus ledu kaulų lūžių rizika gali padidėti net kelis kartus. Tiesa, slidūs takai kelia nevienodą pavojų vyrams ir moterims, taip pat itin ryškūs pavojingumo didėjimo skirtumai atskiroms amžiaus grupėms.

Visoms amžiaus grupėms bendrai rizika patirti sunkią traumą iškritus sniegui padidėja 2,2 karto. Vaikams iki 15 metų rizika padidėja lygiai 2 kartus, jauniems žmonėms nuo 16 iki 30 metų – „vos“ 1,4 karto. Tačiau amžiaus grupėje nuo 31 iki 60 metų ledas lūžių riziką išaugina net 3,72 karto, o virš 61 metų – 3,14 karto.

Takų slidumas lūžių riziką neproporcingai stipriai išaugina moterims. Pavyzdžiui, įprastomis oro sąlygomis amžiaus grupėje net 73 visų lūžių patiria berniukai ir 27 proc. – mergaitės, tai iškritus sniegui berniukai patiria tik 42 proc. lūžių ir 58 proc. – mergaitės. Kitose amžiaus grupėse skirtumas nėra toks stiprus. Tačiau vyriausioje grupėje, virš 61 metų, iškritus sniegui lūžius patiria 78 proc. moterų ir 22 proc. vyrų. Tiesa, ir kai keliai sausi šioje amžiaus grupėje moterims lūžiai pasitaiko beveik triskart dažniau nei vyrams.

„Moterims per slydmetį lūžiai dažnesni dėl jų silpnesnės kaulinės struktūros. Vyrų raumenų masė didesnė, įprastai jie dirba fiziškai sunkesnį darbą, vaikystėje, jaunystėje daugiau sportuoja, daugiau dalyvauja judriuose žaidimuose. Toks fizinis aktyvumas pagerina judesių koordinaciją bei apsaugo nuo rimtesnių sužalojimų krentant“, – didesnį slidumo pavojų būtent moterims paaiškina A. Šulnius.

Taip pat skaitykite:  Sinusitas ir COVID-19: panašūs simptomai gali suklaidinti

Kaip sumažinti lūžių riziką?

Prisiminus patarlę „Bijai vilko – neik į mišką“ galima būtų teigti, kad geriausias būdas išvengti lūžio paslydus yra nekelti kojos į lauką. Tačiau tai – toli gražu ne kiekvienam ir ne visais atvejais tinkama rekomendacija. Savo patarimų, galinčių padėti apsisaugoti nuo sunkių traumų turi ir medicinos ekspertai.

Gydytojas traumatologas primena, kad kaulai su amžiumi retėja visiems, tačiau vyrams ši diagnozė pasireiškia rečiau ir kaulų retėjimas pastebimas jau sulaukus garbingo amžiaus. „Moterims osteoporozė pradeda vystytis netrukus po menopauzės. Sulaukus šios gyvenimo fazės jau reikėtų pradėti domėtis kaulų tankiu. Ypač svarbu kaulų tankio tyrimus atlikti ir gydymą pradėti tuo atveju, kai patiriamas daugiau nei vienas galūnės lūžis“, – rekomenduoja Kauno ligoninės gydytojas.

Saugotis nuo lūžių galima ne tik padedant medikams, bet ir mechaninėmis priemonėmis. Pavyzdžiui, ėjimo ledu užtikrintumą smarkiai padidina specialūs ant batų padų užmaunami priedai, veikiantys tarsi spygliai žieminėms automobilių padangoms.

Ieva Pabiržė
Atstovė ryšiams su žiniasklaida
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas

TOP naujienos

Motinystės ir tėvystės pertrauka darbe: 5 patarimai, ką daryti, kad specialistai sugrįžtų

Siekdamos pritraukti ir išlaikyti talentus įmonės deda daug pastangų, tačiau neretai pamiršta vieną darbuotojų kategoriją – vaiko priežiūros atostogose esančius specialistus. „Darbdavio ID“ tyrėjų...

Lietuva per karantiną nejuda: kaip tai atsilieps kojų kraujotakai?

Visuotinio karantino metu visi judame mažiau – riboja ne tik namų sienos, bet ir nerekomenduojamas aktyvumas lauke, uždarytos sporto salės, baseinai. Tačiau ilgai sėdint...

Justė Zinkevičiūtė išbandė modernią estetinę procedūrą

Žinoma Lietuvos kino bei teatro aktorė, projekto „Pasimatuok jūrą“ iniciatorė ir knygos „Puodelis kavos prie jūros“ autorė Justė Zinkevičiūtė visuomet spinduliuoja grožiu ir moteriška...

Šiandien lietingiausia ir vėsiausia bus šalies rytuose

Šiandien lietingiausia ir vėsiausia bus šalies rytuose Spalio 4-os dieną debesuota su pragiedruliais. Daugelyje rytinių rajonų palis. Vėjas šiaurės vakarų, 7–12 m/s, vietomis gūsiai 15–18...

Efektingas kalėdinis sūrio pyragas nepaliks abejingų: dar daugiau skonių ir aromatų (receptas)

Kas gali būti geriau už imbierinių sausainių traškumą, kreminio sūrio švelnumą ir ryškiaspalvių uogų gaivumą? Tik viskas viename kulinariniame šedevre. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad kreminiams sūriams galioja ta pati taisyklė, kaip...

Antradienį įsigalioja draudimas tiekti rinkai kai kurias mikroplastiko turinčias kosmetikos priemones

2023 m. spalio 17 d. įsigalioja draudimas tiekti rinkai tikslingai pridėtas sintetines polimerų mikrodaleles – vadinamuosius mikroplastikus, kaip atskiras chemines medžiagas arba mišiniuose, kai mikroplastikų koncentracija sudaro 0,01 proc. masės ar yra didesnė. Draudimas...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS